Przetargi.pl
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 9

z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z dnia 5 marca 1964 r.) - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 9

Spis treściWyjaśnienia

Pochodzenie dziecka

Art. 62.
§1. (31) Je¿eli dziecko urodzi³o siê w czasie trwania ma³¿eñstwa albo przed up³ywem trzystu dni od jego ustania lub uniewa¿nienia, domniemywa siê, ¿e pochodzi ono od mê¿a matki. Do-mniemania tego nie stosuje siê, je¿eli dziecko urodzi³o siê po up³ywie trzystu dni od orzeczenia sepa-racji.
§2. Je¿eli dziecko urodzi³o siê przed up³ywem trzystu dni od ustania lub uniewa¿nienia ma³¿eñ-stwa, lecz po zawarciu przez matkê drugiego ma³¿eñstwa, domniemywa siê, ¿e pochodzi ono od dru-giego mê¿a.
§3. Domniemania powy¿sze mog± byæ obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Art. 63.
M±¿ matki mo¿e wytoczyæ powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ci±gu sze¶ciu miesiê-cy od dnia, w którym dowiedzia³ siê o urodzeniu dziecka przez ¿onê.
Art. 64.
§1. Je¿eli m±¿ matki zosta³ ca³kowicie ubezw³asnowolniony z powodu choroby psy-chicznej lub innego rodzaju zaburzeñ psychicznych, na które zapad³ w ci±gu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, powództwo mo¿e wytoczyæ jego przedstawiciel ustawowy. Ter-min do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sze¶æ miesiêcy od dnia ustanowienia przed-stawiciela ustawowego, a je¿eli przedstawiciel powzi±³ wiadomo¶æ o urodzeniu siê dziecka dopiero pó¼niej - sze¶æ miesiêcy od dnia, w którym tê wiadomo¶æ powzi±³.
§2. Je¿eli przedstawiciel ustawowy mê¿a ca³kowicie ubezw³asnowolnionego nie wytoczy³ po-wództwa o zaprzeczenie ojcostwa, m±¿ mo¿e wytoczyæ powództwo po uchyleniu ubezw³asnowolnie-nia. Termin do wytoczenia powództwa wynosi w tym wypadku sze¶æ miesiêcy od dnia uchylenia ubezw³asnowolnienia, a je¿eli m±¿ powzi±³ wiadomo¶æ o urodzeniu siê dziecka dopiero pó¼niej - sze¶æ miesiêcy od dnia w którym tê wiadomo¶æ powzi±³.
Art. 65.
Je¿eli m±¿ matki zapad³ na chorobê psychiczn± lub innego rodzaju zaburzenia psy-chiczne w ci±gu terminu do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa i mimo istnienia podstaw do ubezw³asnowolnienia ca³kowitego nie zosta³ ubezw³asnowolniony, mo¿e on wytoczyæ powództwo w ci±gu sze¶ciu miesiêcy od ustania choroby lub zaburzeñ, a gdy powzi±³ wiadomo¶æ o urodzeniu siê dziecka dopiero pó¼niej - w ci±gu sze¶ciu miesiêcy od dnia, w którym tê wiadomo¶æ powzi±³.
Art. 66.
M±¿ matki powinien wytoczyæ powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a je¿eli matka nie ¿yje - przeciwko dziecku.
Art. 67.
Je¿eli dziecko urodzi³o siê po up³ywie sto osiemdziesi±tego dnia od zawarcia ma³¿eñ-stwa, a przed up³ywem trzechsetnego dnia od jego ustania lub uniewa¿nienia, obalenie domniemania ojcostwa mo¿e nast±piæ tylko przez wykazanie niepodobieñstwa, ¿eby m±¿ móg³ byæ ojcem dziecka.
Art. 68.
§1. Je¿eli dziecko urodzi³o siê przed up³ywem sto osiemdziesi±tego dnia od zawarcia ma³¿eñstwa, do obalenia domniemania ojcostwa wystarcza, je¿eli w procesie o zaprzeczenie ojcostwa m±¿ z³o¿y o¶wiadczenie, ¿e nie jest ojcem dziecka.
§2. Je¿eli jednak m±¿ obcowa³ z matk± dziecka nie dawniej ni¿ w trzechsetnym, a nie pó¼niej ni¿ w sto osiemdziesi±tym pierwszym dniu przed urodzeniem siê dziecka albo je¿eli zawieraj±c ma³-¿eñstwo wiedzia³, ¿e ¿ona jest w ci±¿y, obalenie domniemania ojcostwa mo¿e nast±piæ tylko wtedy, gdy zachodzi niepodobieñstwo, ¿eby m±¿ móg³ byæ ojcem dziecka.
Art. 69.
§1. Matka mo¿e wytoczyæ powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego mê¿a w ci±gu sze¶ciu miesiêcy od urodzenia dziecka.
§2. Matka powinna wytoczyæ powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko mê¿owi i dziecku, a je¿eli m±¿ nie ¿yje - przeciwko dziecku.
§3. Obalenie domniemania ojcostwa mo¿e nast±piæ tylko przez wykazanie niepodobieñstwa, ¿eby m±¿ móg³ byæ ojcem dziecka.
Art. 70.
§1. Dziecko po doj¶ciu do pe³noletno¶ci mo¿e wytoczyæ powództwo o zaprzeczenie oj-costwa mê¿a swojej matki, nie pó¼niej jednak jak w ci±gu trzech lat od osi±gniêcia pe³noletno¶ci.
§2. Dziecko powinno wytoczyæ powództwo przeciwko mê¿owi swojej matki i matce, a je¿eli mat-ka nie ¿yje - przeciwko jej mê¿owi. Je¿eli m±¿ matki nie ¿yje, powództwo powinno byæ wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez s±d opiekuñczy.
§3. Obalenie domniemania ojcostwa mo¿e nast±piæ tylko przez wykazanie niepodobieñstwa, ¿eby m±¿ matki móg³ byæ ojcem dziecka.
Art. 71.
Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po ¶mierci dziecka.
Art. 72.
Je¿eli nie zachodzi domniemanie, ¿e ojcem dziecka jest m±¿ jego matki, albo gdy do-mniemanie takie zosta³o obalone, ustalenie ojcostwa mo¿e nast±piæ albo przez uznanie dziecka przez ojca, albo na mocy orzeczenia s±du.
Art. 73.
Przedstawiciel ustawowy ojca nie maj±cego pe³nej zdolno¶ci do czynno¶ci prawnych nie mo¿e w jego imieniu dziecka uznaæ.
Art. 74.
Do uznania dziecka przez ojca maj±cego ograniczon± zdolno¶æ do czynno¶ci prawnych potrzebna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego.
Art. 75.
Mo¿na uznaæ dziecko nawet nie urodzone, je¿eli zosta³o ju¿ poczête.
Art. 76.
Uznanie dziecka nie mo¿e nast±piæ po jego ¶mierci, chyba ¿e dziecko pozostawi³o zstêpnych.
Art. 77.
§1. Je¿eli dziecko jest ma³oletnie, do jego uznania potrzebna jest zgoda matki. Je¿eli matka nie ¿yje albo je¿eli nie przys³uguje jej w³adza rodzicielska, albo je¿eli porozumienie siê z matk± napotyka trudne do przezwyciê¿enia przeszkody, zamiast jej zgody potrzebna jest zgoda ustawowego przedstawiciela dziecka.
§2. Do uznania dziecka poczêtego potrzebna jest zgoda matki.
§3. Do uznania dziecka pe³noletniego potrzebna jest jego zgoda oraz zgoda matki, chyba ¿e matka nie ¿yje albo ¿e porozumienie siê z ni± napotyka trudne do przezwyciê¿enia przeszkody.
Art. 78.
§1. Zgoda osób wymienionych w artykule poprzedzaj±cym powinna byæ wyra¿ona w formie przewidzianej dla uznania dziecka albo na pi¶mie z podpisem urzêdowo po¶wiadczonym.
§2. Zgoda mo¿e byæ wyra¿ona b±d¼ przed uznaniem, b±d¼ jednocze¶nie z nim, b±d¼ w ci±gu trzech miesiêcy od daty uznania.
Art. 79.
§1. (32) Uznanie dziecka mo¿e nast±piæ przed kierownikiem urzêdu stanu cywilnego albo przed s±dem opiekuñczym, a za granic± - przed polskim konsulem lub osob± wyznaczon± do wyko-nywania funkcji konsula, je¿eli uznanie dotyczy dziecka, którego rodzice s± obywatelami polskimi.
§2. (33) W razie niebezpieczeñstwa gro¿±cego bezpo¶rednio ¿yciu ojca lub dziecka, uznanie dziecka mo¿e nast±piæ tak¿e przed notariuszem.
Art. 80.
§1. Mê¿czyzna, który dziecko uzna³, mo¿e w ci±gu roku od daty uznania ¿±daæ jego uniewa¿nienia z powodu wady swego o¶wiadczenia woli.
§2. Przepis powy¿szy stosuje siê odpowiednio do o¶wiadczenia osoby, której zgoda jest po-trzebna do wa¿no¶ci uznania.
Art. 81.
§1. Dziecko, które zosta³o uznane przed osi±gniêciem pe³noletno¶ci, mo¿e ¿±daæ unie-wa¿nienia uznania, je¿eli mê¿czyzna, który je uzna³, nie jest jego ojcem.
§2. Z ¿±daniem tym dziecko mo¿e wyst±piæ po doj¶ciu do pe³noletno¶ci, nie pó¼niej jednak jak w ci±gu trzech lat od jej osi±gniêcia.
Art. 82.
§1. Je¿eli mê¿czyzna, który dziecko uzna³, ¿±da uniewa¿nienia swego uznania, po-wództwo powinno byæ wytoczone przeciwko dziecku i matce, a je¿eli matka nie ¿yje - przeciwko dziecku.
§2. Je¿eli matka ¿±da uniewa¿nienia uznania, powództwo powinno byæ wytoczone przeciwko dziecku i mê¿czy¼nie, który dziecko uzna³, a je¿eli mê¿czyzna ten nie ¿yje - przeciwko dziecku.
§3. Je¿eli dziecko ¿±da uniewa¿nienia uznania, powództwo powinno byæ wytoczone przeciwko mê¿czy¼nie, który dziecko uzna³, i przeciwko matce, a je¿eli matka nie ¿yje - przeciwko mê¿czy¼nie, który dziecko uzna³. Je¿eli mê¿czyzna ten nie ¿yje, powództwo powinno byæ wytoczone przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez s±d opiekuñczy.
Art. 83.
Po ¶mierci dziecka uniewa¿nienie uznania nie jest dopuszczalne.
Art. 84. (34)
§1. S±dowego ustalenia ojcostwa mo¿e ¿±daæ zarówno samo dziecko, jak i jego matka. Jednak¿e matka nie mo¿e wyst±piæ z takim ¿±daniem po osi±gniêciu przez dziecko pe³nolet-no¶ci.
§2. Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza siê przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie ¿yje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez s±d opiekuñczy.
Art. 85.
§1. Domniemywa siê, ¿e ojcem dziecka jest ten, kto obcowa³ z matk± dziecka nie daw-niej ni¿ w trzechsetnym, a nie pó¼niej ni¿ w sto osiemdziesi±tym pierwszym dniu przed urodzeniem siê dziecka.
§2. Okoliczno¶æ, ¿e matka w tym okresie obcowa³a tak¿e z innym mê¿czyzn±, mo¿e byæ pod-staw± do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczno¶ci wynika, ¿e ojcostwo innego mê¿czy-zny jest bardziej prawdopodobne.
Art. 86.
Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie pochodzenia dziecka oraz o uniewa¿nienie uznania dziecka mo¿e wytoczyæ tak¿e prokurator.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusjÄ™ na forum

Powrót na stronę główną