Przetargi.pl
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 12

z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z dnia 5 marca 1964 r.) - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 12

Spis treściWyjaśnienia

Przysposobienie

Art. 114.
§1. Przysposobić można osobę małoletnią, tylko dla jej dobra.
§2. Wymaganie małoletności powinno być spełnione w dniu złożenia wniosku o przysposobie-nie.
Art. 1141.
§1. Przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.
§2. Między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku.
Art. 1142.
§1. Przysposobienie, które spowoduje zmianę dotychczasowego miejsca zamieszka-nia przysposabianego w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób można zapewnić przysposabianemu odpowiednie zastęp-cze środowisko rodzinne.
§2. Przepis § 1 nie ma zastosowania, jeżeli między przysposabiającym a przysposabianym ist-nieje stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa albo gdy przysposabiający już przysposobił siostrę lub brata przysposabianego.
Art. 115.
§1. Przysposobić wspólnie mogą tylko małżonkowie.
§2. Przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego także wtedy, gdy osoba przysposo-biona przez jednego z małżonków zostaje następnie przysposobiona przez drugiego małżonka.
§3. Sąd opiekuńczy może na wniosek przysposabiającego orzec, że przysposobienie ma skutki przysposobienia wspólnego, jeżeli przysposabiający był małżonkiem osoby, która wcześniej dziecko przysposobiła, a małżeństwo ustało przez śmierć małżonka, który już dokonał przysposobienia.
Art. 116.
Przysposobienie przez jednego z małżonków nie może nastąpić bez zgody drugiego małżonka, chyba że ten nie ma zdolności do czynności prawnych albo że porozumienie się z nim na-potyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
Art. 117.
§1. Przysposobienie następuje przez orzeczenie sądu opiekuńczego na żądanie przy-sposabiającego.
§2. Orzeczenie nie może być wydane po śmierci przysposabiającego lub osoby, która miała być przysposobiona.
§3. Po śmierci przysposabiającego orzeczenie o przysposobieniu może być wydane wyjątkowo, jeżeli z żądaniem przysposobienia wystąpili oboje małżonkowie, jeden z nich zmarł po wszczęciu po-stępowania, a drugi żądanie przysposobienia wspólnie przez małżonków podtrzymuje oraz gdy przez dłuższy czas przed wszczęciem postępowania przysposabiany pozostawał pod pieczą wnioskodaw-ców lub tylko zmarłego wnioskodawcy i między stronami powstała więź jak między rodzicami a dziec-kiem.
§4. Na miejsce zmarłego w postępowaniu wstępuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.
§5. Przysposobienie, o którym mowa w § 3, ma takie same skutki jak orzeczone przed śmiercią małżonka.
Art. 1171.
Przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ponownemu przysposobieniu po śmierci przysposabiającego.
Art. 118.
§1. Do przysposobienia potrzebna jest zgoda przysposabianego, który ukończył lat trzynaście.
§2. Sąd opiekuńczy powinien wysłuchać przysposabianego, który nie ukończył lat trzynastu, je-żeli może on pojąć znaczenie przysposobienia.
§3. Sąd opiekuńczy może wyjątkowo orzec przysposobienie bez żądania zgody przysposabia-nego lub bez jego wysłuchania, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosun-ku między przysposabiającym a przysposabianym wynika, że uważa się on za dziecko przysposabia-jącego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z dobrem przysposabianego.
Art. 119.
§1. Do przysposobienia potrzebna jest zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie jest też potrzebna zgoda ojca, jeżeli jego ojcostwo zostało ustalone przez sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana.
§2. Sąd opiekuńczy może ze względu na szczególne okoliczności, orzec przysposobienie mimo braku zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli odmowa zgo-dy na przysposobienie jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.
Art. 1191.
§1. Rodzice mogą przed sądem opiekuńczym wyrazić zgodę na przysposobienie swego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego. Zgodę tę mogą odwołać przez oświadczenie złożone przed sądem opiekuńczym, nie później jednak niż przed wszczęciem sprawy o przysposobienie.
§2. Przepisy o przysposobieniu za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego stosuje się odpowiednio, jeżeli jedno z rodziców wyraziło taką zgodę, a zgoda drugiego nie jest do przysposobienia potrzebna. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli porozumienie się z drugim rodzicem napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.
§3. Przepisy o przysposobieniu za zgodą rodziców bez wskazania osoby przysposabiającego stosuje się odpowiednio również wtedy, gdy rodzice przysposabianego są nieznani albo nie żyją, jeżeli sąd opiekuńczy w orzeczeniu o przysposobieniu tak postanowi.
Art. 1192.
Zgoda rodziców na przysposobienie dziecka nie może być wyrażona wcześniej niż po upływie sześciu tygodni od urodzenia się dziecka.
Art. 120.
Jeżeli dziecko pozostaje pod opieką, do przysposobienia potrzebna jest zgoda opieku-na. Jednakże sąd opiekuńczy może, ze względu na szczególne okoliczności, orzec przysposobienie nawet mimo braku zgody opiekuna, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.
Art. 1201.
§1. Przed orzeczeniem przysposobienia sąd opiekuńczy może określić sposób i okres osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym.
§2. W wypadku określenia styczności w formie pieczy nad dzieckiem stosuje się odpowiednio przepisy o rodzinach zastępczych, z tym że całkowite koszty utrzymania przysposabianego obciążają przysposabiającego.
§3. Jeżeli jednak przez przysposobienie przysposabiany ma zmienić dotychczasowe miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej na miejsce zamieszkania w innym państwie, przysposobie-nie może być orzeczone po upływie określonego przez sąd opiekuńczy okresu osobistej styczności przysposabiającego z przysposabianym w dotychczasowym miejscu zamieszkania przysposabianego lub w innej miejscowości w Rzeczypospolitej Polskiej.
§4. Przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności przysposabiającego z przysposa-bianym sąd opiekuńczy może korzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego lub organu po-mocniczego w sprawach opiekuńczych.
Art. 121.
§1. Przez przysposobienie powstaje między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi.
§2. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych przysposabiającego.
§3. Ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego.
§4. Skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego.
Art. 1211.
§1. Przepisu art. 121 § 3 nie stosuje się względem małżonka, którego dziecko zostało przysposobione przez drugiego małżonka, ani względem krewnych tego małżonka także w razie przy-sposobienia po ustaniu małżeństwa przez śmierć tego małżonka.
§2. W wypadku gdy małżonek przysposobił dziecko swego małżonka po śmierci drugiego z ro-dziców przysposobionego, przepisu art. 121 § 3 nie stosuje się względem krewnych zmarłego, jeżeli w orzeczeniu o przysposobieniu sąd opiekuńczy tak postanowił.
Art. 122.
§1. Przysposobiony otrzymuje nazwisko przysposabiającego, a jeżeli został przyspo-sobiony przez małżonków wspólnie albo jeżeli jeden z małżonków przysposabia dziecko drugiego małżonka - nazwisko, które noszą albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa.
§2. Na żądanie osoby, która ma być przysposobiona, i za zgodą przysposabiającego sąd opie-kuńczy w orzeczeniu o przysposobieniu postanawia, że przysposobiony nosić będzie nazwisko złożo-ne z jego dotychczasowego nazwiska i z nazwiska przysposabiającego. Jeżeli przysposabiający albo przysposobiony nosi złożone nazwisko, sąd opiekuńczy rozstrzyga, który człon tego nazwiska wejdzie w skład nazwiska przysposobionego. Przepisu tego nie stosuje się w razie sporządzenia nowego aktu urodzenia przysposobionego z wpisaniem przysposabiających jako jego rodziców.
§3. Na wniosek przysposabiającego sąd może w orzeczeniu o przysposobieniu zmienić imię lub imiona przysposobionego. Jeżeli przysposobiony ukończył lat trzynaście, może to nastąpić tylko za jego zgodą. Przepis art. 118 § 2 stosuje się odpowiednio.
Art. 123.
§1. Przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym.
§2. Jeżeli jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, władza rodzicielska przysługuje obojgu małżonkom wspólnie.
Art. 124.
§1. Na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przyspo-sobienia potrzebna, sąd opiekuńczy orzeka, że skutki przysposobienia polegać będą wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym. Jednakże i w tym wypadku skutki przysposobienia rozciągają się na zstępnych przysposobionego.
§2. Nie jest dopuszczalne ograniczenie skutków przysposobienia w wypadku, gdy rodzice przy-sposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na przysposobienie dziecka bez wskazania osoby przysposabiającego.
§3. Na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia po-trzebna, sąd opiekuńczy może w okresie małoletności przysposobionego zmienić przysposobienie orzeczone stosownie do § 1 na przysposobienie, którego skutki podlegają przepisom art. 121-123.
Art. 1241.
W wypadku gdy rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na jego przysposobienie bez wskazania osoby przysposabiającego, nie jest dopuszczalne uznanie przysposobionego, unieważnienie uznania, sądowe ustalenie lub zaprzeczenie jego pochodzenia.
Art. 125.
§1. Z ważnych powodów zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający mogą żądać rozwiązania stosunku przysposobienia przez sąd. Rozwiązanie stosunku przysposobienia nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka. Orzekając rozwią-zanie stosunku przysposobienia sąd może, stosownie do okoliczności, utrzymać w mocy wynikające z niego obowiązki alimentacyjne.
§2. Po śmierci przysposobionego lub przysposabiającego rozwiązanie stosunku przysposobie-nia nie jest dopuszczalne, chyba że przysposabiający zmarł po wszczęciu sprawy o rozwiązanie sto-sunku przysposobienia. W wypadku takim na miejsce przysposabiającego w procesie wstępuje kura-tor ustanowiony przez sąd.
Art. 1251.
§1. Nie jest dopuszczalne rozwiązanie przysposobienia, na które rodzice przysposo-bionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę bez wskazania osoby przysposabiającego.
§2. Takie przysposobienie nie stoi na przeszkodzie ponownemu przysposobieniu za życia przy-sposabiającego.
Art. 126.
§1. Z chwilą rozwiązania stosunku przysposobienia ustają jego skutki. Jeżeli rozwią-zanie nastąpiło po śmierci przysposabiającego, uważa się, że skutki przysposobienia ustały z chwilą jego śmierci.
§2. Przysposobiony zachowuje nazwisko nabyte przez przysposobienie oraz otrzymane w związku z przysposobieniem imię lub imiona. Jednakże z ważnych powodów sąd na wniosek przy-sposobionego lub przysposabiającego może w orzeczeniu o rozwiązaniu stosunku przysposobienia postanowić, że przysposobiony powraca do swego pierwotnego nazwiska, które nosił przed orzecze-niem przysposobienia. Na wniosek przysposobionego sąd orzeka o jego powrocie do poprzednio no-szonego imienia lub imion.
Art. 127.
Powództwo o rozwiązanie przysposobienia może wytoczyć także prokurator.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną