Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 9

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 9

Spis treści

Oferta wariantowa

Jeżeli cena nie jest jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty, to
można dopuścić możliwość złożenia oferty odmiennej (oferta wariantowa) od określonego
sposobu wykonania zamówienia (art. 17a ust. 1).
Należy w tym przypadku określić w ogłoszeniu o postępowaniu oraz odpowiednio
w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub zaproszeniu do składania
ofert minimalne warunki, jakim muszą odpowiadać warianty oraz sposób ich
przedstawienia (art. 17a ust. 2).
Pozorna zgoda na składanie ofert równoważnych poprzez określenie przedmiotu
zamówienia cechami, które nie mają charakteru obiektywnego, a są opisem
konkretnych rozwiązań technicznych, narusza art. 16 w związku z art. 17.

Sygn. akt: UZP/ZO/0 - 166/02. Wyrok Zespołu Arbitrów z dnia 7 marca 2002 r.
[...] Zespół Arbitrów ustalił: Zamawiający określił przedmiot zamówienia w SIWZ poprzez odesłanie do załącznika, który stanowił projekt techniczny. Ponieważ oferenci zarzucili Zamawiającemu, że określił przedmiot zamówienia niezgodnie z postanowieniami art. 17 ustawy o zamówieniach publicznych, Zamawiający zajął stanowisko wyrażone w kolejnych pismach (z 6.02 i 15.02.2002 r.), w których dopuścił składanie ofert równoważnych.
Jednocześnie w piśmie z 6.02.2002 r. postawił warunek, że zastosowane urządzenia powinny charakteryzować się parametrami wymienionymi w zał. nr 1 do tego pisma. Załącznik nr 1 (w aktach sprawy) zawiera opis urządzeń, np. kotłów, palników, elementów sterowania, poprzez podanie ich cech takich, jak waga, objętość - palniki mają być trójstopniowe, a kotły trójciągowe. Odwołujący się określił te wymagania jako skopiowane z powszechnie dostępnego katalogu firmy (...).
Jednocześnie podniósł, popierając to załączonymi do akt sprawy opiniami biegłych, że większość wymienionych cech nie ma charakteru parametrów, a jedynie opisuje konkretne rozwiązania techniczne. Zespół Arbitrów zważył: Z art. 17 ustawy o zamówieniach publicznych wynika jednoznacznie obowiązek Zamawiającego do określania przedmiotu zamówienia na podstawie obiektywnych cech technicznych i jakościowych.
Odstępstwa od tej zasady art. 17 ust. 3 ustawy uzależnia od dopuszczenia ofert równoważnych.
W ocenie Zespołu Arbitrów, Zamawiający jedynie dla pozoru zgodził się na składanie ofert równoważnych. W ust. 1 pkt 4 pisma z 6.02.2002 r. Zamawiający zastrzega, że urządzenia powinny charakteryzować się parametrami wymienionymi w zał. nr 1. Jednak cechy, które podaje wskazany załącznik, nie mają charakteru parametrów technicznych, tylko są opisem konkretnych rozwiązań technicznych, takich jak trójciągowość kotłów lub trójstopniowość palników. Suma powołanych cech wiedzie nieuchronnie do wyeliminowania dostawców innych, niż ten, którego katalog ewidentnie skopiowano.
Na tej podstawie Zespół Arbitrów stwierdził naruszenie przez Zamawiającego art. 16 w związku z art. 17 ustawy o zamówieniach publicznych. Naruszenie to polega na tym, że nie zachowano zasady równego traktowania stron i uczciwej konkurencji, określając przedmiot zamówienia cechami, które nie mają charakteru obiektywnego, a ponieważ Zamawiający nie wskazał żadnych okoliczności usprawiedliwiających takie odstępstwo, orzeczono jak w sentencji. [...]


Reasumując, można przyjąć, że określenie we wniosku właściwego działu zamawiającego warunków, jakim muszą odpowiadać warianty oraz sposobu ich przedstawienia lub zastosowanie jako kryterium nie tylko ceny, jest jednoznaczne z możliwością składania oferty wariantowej.
Informacja o możliwości złożenia oferty wariantowej musi być zamieszczona w ogłoszeniu o postępowaniu oraz odpowiednio w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub zaproszeniu do składania ofert (art. 17a ust. 3).

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną