Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 18

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 18

Spis treści

Przetarg ograniczony

Wykazanie, że nastąpiła sytuacja umożliwiająca zastosowanie trybu przetargu ograniczonego należy do zamawiającego. W przypadku gdy wartość przedmiotu zamówienia przekracza 200 000 euro, zastosowanie trybu przetargu ograniczonego wymaga zgody Prezesa UZP.

Oferty w przetargu ograniczonym mogą złożyć wyłącznie dostawcy lub wykonawcy dopuszczeni do udziału w tym przetargu i zaproszeni przez zamawiającego do składania ofert. Zastosowanie trybu przetargu ograniczonego jest możliwe, gdy:
1) wartość zamówienia publicznego nie przekracza równowartości kwoty 30 000 euro, lub
2) specjalistyczny charakter zamówienia publicznego ogranicza liczbę dostawców lub wykonawców mogących wykonać dane zamówienie.

Przy specjalistycznym charakterze zamówienia (bez względu na jego wartość - przy konieczności uzyskania zgody Prezesa UZP, jeżeli wartość przekroczy 200 000 euro) może ono dotyczyć wyłącznie usług i robót budowlanych i nie może zostać zastosowane do dostaw (np. umowy przeniesienia praw autorskich).
Przetarg ograniczony składa się z następujących elementów:

1. Zaproszenie do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym.
Zamawiający zaprasza do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym do 30 000 euro przez zamieszczenie ogłoszenia w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej (obowiązuje od 10 października 2002 r.), zawierającego co najmniej elementy zawarte w art. 52c ust. 1, tj.:
- nazwę (firmę) i adres (siedzibę) zamawiającego,
- określenie ilości i rodzaju zamawianych dostaw lub usług, a w odniesieniu do robót budowlanych - rodzaju, zakresu i lokalizacji budowy,
- określenie terminu wykonania zamówienia publicznego,
- określenie warunków wymaganych od dostawców i wykonawców dotyczących wyłącznie okoliczności określonych w art. 22 ust. 2,
- określenie terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym.
Przy specjalistycznym charakterze zamówienia publicznego o wartości powyżej 30 000 euro, który ogranicza liczbę wykonawców mogących wykonać dane zamówienie, ogłoszenie o przetargu ograniczonym należy zamieścić w "Biuletynie Zamówień Publicznych" oraz od dnia publikacji w "Biuletynie" - w siedzibie zamawiającego, w miejscu publicznie dostępnym i na stronie internetowej od dnia publikacji ogłoszenia w "Biuletynie" do dnia składania ofert. Przy wartości zamówienia do 30 000 euro ogłoszenie o przetargu ograniczonym należy zamieścić, co najmniej na 7 dni przed terminem składania ofert, w siedzibie zamawiającego, w miejscu publicznie dostępnym i na stronie internetowej.
W ogłoszeniu zamawiający może określić liczbę wykonawców lub dostawców, których zaprosi do składania ofert, nie mniejszą niż 5 i większą niż 20.
Termin składania wniosków nie może być krótszy niż 4 tygodnie, licząc od dnia publikacji ogłoszenia, jednak zamawiający może samodzielnie skrócić termin do nie mniej niż 2 tygodni w okolicznościach, o których jest mowa w art. 38 ust. 3, tj.:
- jeżeli wartość zamówienia publicznego w przypadku robót budowlanych nie przekracza równowartości kwoty 5 000 000 euro, a w przypadku usług lub dostaw 130 000 euro, a zachodzi jedna z następujących okoliczności:
a) wyznaczenie terminu czterotygodniowego uniemożliwiłoby wykonanie zamówienia w danym roku budżetowym,
b) wyznaczenie terminu czterotygodniowego mogłoby spowodować powstanie szkody w znacznych rozmiarach,
c) uprzednio przeprowadzone postępowanie przetargowe w tej samej sprawie nie doprowadziło do zawarcia umowy,
d) przedmiotem zamówienia publicznego są dostawy, usługi lub roboty budowlane powszechnie dostępne o ustalonych standardach;
- przedmiotem zamówienia publicznego są dostawy, usługi lub roboty budowlane, o których zamawiający co najmniej dwa miesiące wcześniej opublikował ogłoszenie na zasadach określonych w art.14 c ustawy.

2. Analiza wniosków.
Zamawiający ocenia spełnienie warunków wymaganych od dostawców i wykonawców, a określonych w zaproszeniu do składania ofert. Jeżeli okaże się, że liczba wykonawców spełniających wymagane warunki jest mniejsza niż 5, zamawiający zaprasza wszystkich wykonawców spełniających te warunki.
Przepisy ustawy nie stanowią, co należy zrobić, jeżeli wpłynie więcej niż, spełniających oczekiwania zamawiającego, wniosków o dopuszczenie do postępowania.
W materiałach informacyjnych UZP ("Informator Urzędu Zamówień Publicznych" - czerwiec 2001 r.) można znaleźć racjonalne rozwiązanie tego problemu, polegające na zastosowaniu kolejności wpływu poszczególnych wniosków.
Odrzuceniu podlegają wtedy wnioski tych oferentów spełniających postawione warunki, które przekraczają planowaną przez zamawiającego liczbę wniosków do rozpatrzenia.
Zastosowanie innego sposobu jest dopuszczalne, jednak proponuje się podanie tego sposobu już na etapie ogłoszenia o postępowaniu.

3. Zaproszenie do składania ofert.
Zamawiający zaprasza do składania ofert nie mniej niż 5 i nie więcej niż 20 wykonawców lub dostawców. Zaproszenie do składania ofert powinno zawierać co najmniej:
- nazwę (firmę) i adres (siedzibę), pod który można zwrócić się o specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego oraz określenie terminu zgłaszania takich wniosków, a także informację o cenie, jaką trzeba uiścić za wydanie tych dokumentów,
- określenie miejsca i terminu składania ofert,
- informację o dacie i miejscu opublikowania ogłoszenia,
- opis warunków, które powinni spełniać wykonawcy oraz sposób dokonywania oceny spełnienia tych warunków,
- informację o dokumentach, jakie ma dostarczyć wykonawca w celu wykazania, że spełnia wymagane warunki,
- określenie kwoty wadium.
Termin składania ofert nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od dnia wysłania zaproszenia, z możliwością podjęcia samodzielnej decyzji jego skrócenia do 4 tygodni (jeżeli zamawiający opublikował ogłoszenie na zasadach określonych w art. 14c) oraz nie mniej niż 2 tygodnie (jeżeli występuje szczególna pilność udzielenia zamówienia publicznego).

Stosując tryb przetargu ograniczonego, zamawiający zobowiązany jest zgodnie z art. 52g ustawy odpowiednio stosować przepisy dotyczące:
- ogłoszenia o przetargu,
- sporządzenia pełnej specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
- wyjaśnień i zmiany specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
- złożenia oferty,
- terminu składania ofert ostatecznych,
- przedłużenia terminu składania ofert,
- okresu związania ofertą,
- wadium,
- otwarciu ofert,
- ogłoszenie o wyniku przetargu,
- zawarcia umowy z wybranym oferentem.
W przypadku gdy wartości zamówienia nie przekracza 30 000 euro, mniej pracochłonny jest przetarg nieograniczony. Należy także zauważyć, że w wielu przypadkach tryb przetargu ograniczonego traktowany jest przez zamawiających, jak negocjacje z zachowaniem konkurencji.
Z kolei, w przypadku specjalistycznego charakteru zamówienia publicznego, jest to godny polecenia tryb efektywnego i konkurencyjnego wyboru wykonawcy.
Nie możemy jednak zastosować tego trybu przetargowego, gdy wartości zamówienia przekracza 30 000 euro, a przedmiotem postępowania są dostawy.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną