Przetargi.pl
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 14

z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z dnia 5 marca 1964 r.) - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - strona nr 14

Spis treściWyjaśnienia

Ustanowienie opieki

Art. 145.
§1. Opiekę ustanawia się dla małoletniego w wypadkach przewidzianych w tytule II ni-niejszego kodeksu.
§2. Opiekę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi prawny po temu powód.
Art. 146. (48)
Opiekę sprawuje opiekun. Wspólne sprawowanie opieki nad dzieckiem sąd może powierzyć tylko małżonkom.
Art. 147.
Jeżeli dobro pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbęd-ne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.
Art. 148.
§1. Nie może być ustanowiony opiekunem, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, jak również ten, kto został pozbawiony praw publicznych albo praw rodzicielskich lub praw opiekuńczych.
§2. Nie może być ustanowiony opiekunem ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobień-stwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna.
Art. 149.
§1. Gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej.
§2. Jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wymieniona w paragrafie poprzedzającym, opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców.
§3. (49) W braku takich osób sąd opiekuńczy zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mo-głaby być powierzona, do właściwego organu prezydium rady narodowej albo do organizacji społecz-nej, do której należy piecza nad małoletnimi, a jeżeli pozostający pod opieką przebywa w zakładzie wychowawczym, może się zwrócić także do tego zakładu.
§4. (50) W wypadku potrzeby ustanowienia opieki dla małoletniego umieszczonego w rodzinie zastępczej - sąd powierzy sprawowanie tej opieki przede wszystkim rodzicom zastępczym.
Art. 150.
§1. Minister Sprawiedliwości może w drodze rozporządzenia wydanego w porozumie-niu z zainteresowanymi ministrami określić zasady i tryb powierzania opieki zakładom wychowawczym lub innym instytucjom i organizacjom społecznym oraz sposób wykonywania przez nie opieki.
§2. W razie powierzenia opieki zakładowi wychowawczemu lub innej instytucji albo organizacji społecznej sąd opiekuńczy może wyłączyć z zakresu obowiązków opiekuna zarząd majątkiem pozo-stającego pod opieką i powierzyć ten zarząd ustanowionemu przez siebie kuratorowi.
Art. 151.
Sąd opiekuńczy może ustanowić jednego opiekuna dla kilku osób, jeżeli nie ma sprzeczności między ich interesami. Opieka nad rodzeństwem powinna być w miarę możności powie-rzona jednej osobie.
Art. 152.
Każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku.
Art. 153.
Objęcie opieki następuje przez złożenie przyrzeczenia przed sądem opiekuńczym. Opiekun powinien objąć swe obowiązki niezwłocznie.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną