Przetargi.pl
Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 11

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 - ISBN 83-85673-05-9 - Zamówienia publiczne w praktyce - strona nr 11

Spis treści

Szacowanie wartości zamówienia

Obecnie brakuje jednoznacznego zapisu w sprawie zasad określenia wartości zamówienia dla dostaw i usług.
W art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy określono, że zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania ustawy lub uniknięcia procedur udzielania zamówień publicznych określonych ustawą dzielić zamówienia na części oraz zaniżać wartości zamówienia.
Następnie zgodnie z ustawową definicją "kategorii dostaw lub usług" zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 12 jest to piąty poziom grupowania dostaw lub usług stosowany w klasyfikacjach statystycznych wydawanych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej5.

Dnia 1 stycznia 2002 roku miał wejść w życie art. 3a, gdzie zgodnie z zapisem w ust. 5 tego artykułu Rada Ministrów została zobligowana do określenia w drodze rozporządzenia sposobu obliczenia wartości zamówienia publicznego, z uwzględnieniem specyfiki robót budowlanych, dostaw i usług będących przedmiotem zamówienia oraz czasu, na jaki ma być zawarta umowa.
Po zmianie ustawy o zamówieniach publicznych z dnia 21 grudnia 2001 r.6 wejście art. 3a zostało przełożone do 1 stycznia 2004 r. Odłożone w daleką przyszłość zapisy art. 3a jednoznacznie regulowały sposób określania podstawy obliczenia wartości zamówienia na dostawy i usługi.
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych - z grudnia 2002 roku - zapisy art. 3a zostają trwale usunięte z ustawy. Projekt nowelizacji dodaje art. 3d o treści:
Art. 3d. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób obliczania wartości zamówienia publicznego, z uwzględnieniem charakteru robót budowlanych, dostaw i usług będących przedmiotem zamówienia, czasu, na jaki ma być zawarta umowa oraz specyfiki działania zamawiających, których struktura organizacyjna przewiduje tworzenie wyodrębnionych jednostek posiadających samodzielność finansową".

W uzasadnieniu rządowego projektu nowelizacji ustawy czytamy:
Uproszczeniu i odbiurokratyzowaniu systemu ma służyć skreślenie przepisu o tzw. agregowaniu zamówień, z powodu rozbieżności Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z tworzoną europejską klasyfikacją, która będzie obowiązywać Polskę po wstąpieniu do UE. Projekt zawiera upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia w sprawie obliczania wartości zamówienia. Będzie ono uwzględniać odpowiednie regulacje UE, charakter poszczególnych rodzajów zamówień, czas, na jaki ma być zawarta umowa, oraz różną strukturę organizacyjną zamawiających.
Nie oznacza to jednoznacznie, że obecnie nie należy grupować usług i dostaw w celu określenia rzeczywistej ich wartości. Zapisy art. 3 us.t 2 określają, że zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania ustawy lub uniknięcia procedur udzielania zamówień publicznych określonych ustawą dzielić zamówienia na części oraz zaniżać wartości zamówienia.


Rozsądną propozycją w tej sytuacji, przy obliczaniu wartości zamówienia na dostawy i usługi, jest przyjęcie łącznej wartości zamówień, których zamawiający zamierza udzielić w danym roku, albo sumę wartości zamówień tej samej kategorii udzielonych w poprzednim roku kalendarzowym lub w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych dostaw lub usług oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem ustalanego w ustawie budżetowej.
Problem jednak powstaje, jeżeli zamawiający musi określić wartość zamówienia dla dostaw lub usług, które do tej pory nie były przedmiotem zainteresowania zamawiającego, a których zamówienie staje się konieczne. W tym przypadku rozsądnym wydaje się być oszacowanie wartości zamówienia poprzez przeprowadzenie sondażu rynku.
Zadanie to nie powinno należeć do komisji przetargowej, lecz do działu składającego wniosek do kierownika jednostki o przyjęcie danego przedmiotu zamówienia do planu gospodarczego jednostki.
Podstawą do określania wartości szacunkowej zamówienia na roboty budowlane jest kosztorys inwestorski. Przy zamówieniach na roboty budowlane posiada on jednoznaczne umocowanie w ustawie o zamówieniach publicznych i to niezależnie od wartości zamówienia.
------------------------
5 Dz. U. z 1995 r. nr 88, poz. 439 z późn. zm.
6 Dz. U. z 2001 r. nr 154, poz. 1802.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną