Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 7

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 7

Spis treści

Dostawy i usług

Przedmiot zamówienia publicznego dla dostaw lub usług (art. 17 ust. 1) określa się za pomocą obiektywnych cech technicznych i jakościowych przy przestrzeganiu Polskich Norm lub klasyfikacji wydanych na podstawie ustawy z dnia 29.06.1995 r. o statystyce publicznej.

Na podstawie ustawy o statystyce publicznej wydano m. in.:
- Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług24,
- Polską Klasyfikację Działalności25,
- Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych26.

Określenia przedmiotu zamówienia dla usług lub dostaw dokonujemy za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie ustawy o statystyce publicznej, przez co należy rozumieć piąty poziom grupowania dostaw lub usług stosowany w klasyfikacjach statystycznych (art. 2 ust. 1 pkt 12).

Przykładem problemów z określeniem przedmiotu zamówienia - dostawy czy usługi - są prace projektowe tj. zamówienie publiczne mieszczące się w jednej z następujących kategorii 5 poziomu grupowania według PKWiU:
74.20.1 Projekty i rysunki wykonywane dla celów architektonicznych, inżynierskich itp.
74.20.2 Usługi architektoniczne
74.20.4 Usługi inżynierskie kompleksowe dla projektów "pod klucz"
74.20.5 Usługi planowania urbanistycznego oraz architektonicznego kształtowania krajobrazu.

Zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 1994 roku o zamówieniach publicznych przez dostawę rozumiemy nabywanie rzeczy i praw na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, o dzieło, najmu, dzierżawy, leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze.
Ponadto, w przypadku twórczych prac projektowych - przez które rozumiemy architektonicze prace projektowe, urbanistyczne prace projektowe oraz konstrukcyjno-budowlane prace projektowe - ustawa odsyła nas do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych27.

Przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne - art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Ponadto, w przypadku braku innego zapisu umowy, nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy (art. 61 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu zwana jest licencją.
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Art. 42 ust. 2 Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.


W związku z powyższym ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych podlegają projekty architektonicze i architektoniczno-urbanistyczne.
Ustawa o zamówieniach publicznych dodaje jeszcze do tego zbioru twórczych prac projektowych - konstrukcyjno-budowlane prace projektowe.

Jednak w sytuacji, gdy projekt nie spełnia wymogów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - np. projekty branżowe: elektryczne, instalacyjne itp. - czyli nie jest związany z architekturą, urbanistyką i konstrukcją, to postępowanie takie nie będzie postępowaniem na twórcze prace projektowe - dostawa - lecz będzie usługą.

Czym więc będzie postępowanie na opracowanie projektu zawierającego wszystkie branże tzn. architektoniczną, urbanistyczną, konstrukcyjno-budowlaną, budowlaną, sanitarną i elektryczną?

Przy odpowiedzi na to pytanie pomocny będzie art. 3b ustawy o zamówieniach publicznych, który stanowi że jeżeli zamówienie obejmuje równocześnie roboty budowlane, dostawy lub usługi, to do udzielenia tego zamówienia stosuje się przepisy dotyczące tego przedmiotu zamówienia, którego wartościowy udział w danym zamówieniu jest największy. Należy więc przy szacowaniu wartości zamówienia (oraz przy opisie przedmiotu zamówienia) wyszczególnić co jest dostawą - jest związane z prawami autorskimi - a co jest usługą.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wartość dostawy (przeniesienia praw lub korzystania z utworu) jest większa od usługi i jednocześnie przekracza 25 000 euro, to wybór najkorzystniejszej oferty musi być poprzedzony konkursem (art. 13a ust. 3).

Konsekwencją zakwalifikowania umowy na prace projektowe do dostawy i często zdarzające się w tym przypadku opublikowanie ogłoszenia w "Biuletynie Zamówień Publicznych" o przetargu na dostawę pracy projektowej (publikacja stanowi, że szacunkowa wartość zamówienia wynosi powyżej 30 000 euro) jest jednoznaczne z błędem ustawowym.

Przy tej wartości zamówienia (powyżej 25.000 euro) musieliśmy przecież wcześniej zorganizować konkurs (art. 13a ust. 3), a zakończenie procedury konkursowej nie skutkuje zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego. Po przeprowadzeniu konkursu, dalsze postępowanie o udzielenie zamówienia przeprowadzamy w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji (przesłanka z art. 64 pkt 2) lub zamówienia z wolnej ręki (przesłanka z art. 71 ust. 1 pkt 2).

Negocjacje z zachowaniem konkurencji zastosujemy, gdy w wyniku konkursu zakwalifikowano do dalszego postępowania co najmniej dwóch wykonawców.
Zgodnie z ogólnym postanowieniem art. 14 ust. 3 w przypadku, gdy wartość zamówienia publicznego przekracza równowartość kwoty 200.000 euro, zastosowanie omawianego trybu wymaga uprzedniego zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Z kolei, zgodnie z art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy, możemy udzielić zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki, gdy po konkursie zamówienie musi być udzielone wykonawcy, którego praca została oceniona jako najlepsza.
Przystępujemy w tym przypadku do rokowań z wykonawcą, którego praca oceniona została jako najlepsza i udzielamy zamówienia.
Zgodnie z ogólnym postanowieniem art. 71 ust. 1a w przypadku, gdy wartość zamówienia przekracza równowartość kwoty 20.000 euro (od wejścia w życie zmiany ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku - 30.000 euro), zastosowanie trybu z wolnej ręki wymaga uprzedniego zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
------------------------
24 Dz. U. z roku 1997 nr 42, poz. 264
25 Dz. U. z roku 1997 nr 128, poz. 829
26 Dz. U. z roku 1999 nr 112, poz. 1316
27 Dz. U. z roku 1994 nr 24, poz. 83 z późn. zm.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną