Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 35

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 35

Spis treści

Zakończenie postępowania

Po wyborze oferty zamawiający zawiadamia o wyniku postępowania wszystkich oferentów, wskazując firmę i siedzibę tego, którego ofertę wybrano, oraz ocenę (art. 50 ust. 1). Dodatkowo temu, którego ofertę wybrano, zamawiający określa miejsce i termin zawarcia umowy (art. 50 ust. 4 oraz art. 51 ust. 2 ustawy).
Wypełniony, znormalizowany druk ZP-150 "Ogłoszenie o wyniku postępowania" należy powiesić w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego, wysłać do uczestników postępowania (art. 50 ust. 2).

Postępowanie kończy się zawarciem umowy. Zawarcie umowy następuje w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia ogłoszenia (art. 51 ust. 1) w miejscu publicznie dostępnym, w siedzibie zamawiającego oraz wysyłaniu do uczestników postępowania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty nie później jednak, niż przed upływem terminu związania ofertą.

Po zawarciu umowy kończącej postępowanie powyżej 30.000 euro zamawiający zobowiązany jest niezwłocznie do przesłania ogłoszenia do publikacji w "Biuletynie Zamówień Publicznych" bez względu na tryb postępowania (art. 14d ust. 1), zawierającego nazwę (firmę) i adres (siedzibę) zamawiającego, określenie wartości zamówienia publicznego, określenie przedmiotu zamówienia publicznego, określenie liczby złożonych ofert, w tym liczby ofert odrzuconych.

Dodatkowo, w przypadku udzielania zamówienia na roboty budowlane, (bez względu na wartość, a od wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych powyżej wartości 30.000 euro) zamawiający przekazuje Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji informacje cenowe z postępowania oraz kopie oferty najkorzystniejszej (art. 25 ust. 4).
Reguluje to rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 23 marca 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu przekazywania informacji cenowych postępowania o zamówienie publiczne na roboty budowlane oraz kopii oferty najkorzystniejszej69, które określa, że dokonuje się tego w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy na znormalizowanym druku będącym załącznikiem do rozporządzenia.

Przez okres 3 lat od zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający zobowiązany jest przechowywać oferty oraz protokół w sposób gwarantujący ich nienaruszalność (art. 26a).
Przez cały ten okres są one jawne dla dostawców i wykonawców, którzy ubiegali się o udzielenie zamówienia (art. 26 ust. 2).

W przypadku dokumentacji księgowej, okres przechowywania dokumentów finansowych wynosi:
- zatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe - przechowywanie trwałe,

- księgi rachunkowe - 5 lat,

- karty wynagrodzeń pracowników lub ich odpowiedniki - przez okres wymaganego dostępu do tych informacji, wynikający z przepisów emerytalnych, rentowych oraz podatkowych, nie krócej jednak niż przez okres 5 lat,

- dowody księgowe dotyczące wpływów ze sprzedaży detalicznej - do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy, jednak nie krócej niż do dnia rozliczenia osób, którym powierzono składniki aktywów objęte sprzedażą detaliczną,

- dowody księgowe dotyczące wieloletnich inwestycji rozpoczętych, pożyczek, kredytów oraz umów handlowych, roszczeń dochodzeniowych w postępowaniu cywilnym lub objętych postępowaniem karnym albo podatkowym - przez 5 lat od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym operacje, transakcje i postępowanie zostały ostatecznie zakończone, spłacone, rozliczone lub przedawnione,

- dokumentację przyjętego sposobu prowadzenia rachunkowości - przez okres nie krótszy niż 5 lat od upływu jej ważności,

- dokumenty dotyczące rękojmi i reklamacji - 1 rok po terminie upływu rękojmi lub rozliczenia reklamacji,

- dokumenty inwentaryzacyjne - 5 lat,

- pozostałe dowody księgowe i dokumenty - 5 lat.

Okres przechowywania oblicza się od początku roku następującego po roku obrotowym, którego dane zbiory dotyczą.

Zbiory, lub ich części, mogą być udostępniane osobom trzecim, jednak zgodę na udostępnienie na terenie jednostki podejmuje kierownik jednostki lub osoba przez niego upoważniona, natomiast udostępnienie poza siedzibą zarządu (oddziału) jednostki wymaga zgody kierownika jednostki potwierdzonej na piśmie oraz pozostawienie w jednostce potwierdzonego spisu przejętych dokumentów (art. 75 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości70).
-----------------
69 Dz. U. z roku 1998 nr 43, poz. 260
70 tekst jednolity Dz. U. z roku 2002 nr 76, poz. 694 z późn. zm.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną