Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 30

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 30

Spis treści

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy

Zgodnie z art. 75 ust. 4 ustawy wartość zabezpieczenia należytego wykonania umowy nie może przekroczyć 10% ceny ofertowej. Wydane na podstawie delegacji ustawowej art. 75 ust. 7 rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie zabezpieczenia należytego wykonania umowy o zamówienie publiczne60 określa rodzaje oraz wartość zamówień, co do których konieczne jest zabezpieczenie należytego wykonania umowy, wysokość zabezpieczenia, a także sposób jego wnoszenia i zwrotu.

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy stosujemy do usług i robót budowlanych o wartości powyżej 30 000 euro. Wysokość zabezpieczenia ustalana jest w stosunku procentowym do ceny ofertowej:
- jeżeli przedmiotem zamówienia są usługi - zabezpieczenie ustala się w wysokości od 3 do 5% ceny ofertowej,
- dla robót budowlanych zabezpieczenie różnicuje się w zależności od wartości zamówienia i tak, jeżeli wartość robót budowlanych nie przekracza równowartość w złotych kwoty 130 000 euro - zabezpieczenie ustala się w wysokości od 5 do 10% ceny ofertowej, z kolei jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane o wartości przekraczającej równowartości w złotych kwoty 130 000 euro - zabezpieczenie ustala się w wysokości od 3 do 5% ceny ofertowej.

Zabezpieczenie może być wnoszone w pieniądzu, poręczeniach bankowych, gwarancjach bankowych lub gwarancjach ubezpieczeniowych (art. 75 ust. 3). Zamawiający dysponuje możliwością wyboru formy wnoszenia zabezpieczenia.
Jeżeli Zamawiający dopuści taką możliwość, to uznaną formą wniesienia zabezpieczenia może być również weksel z poręczeniem wekslowym banku oraz ustanowienie zastawu rejestrowego. Dopuszcza się także wniesienie zabezpieczenia w jednej lub kilku formach oraz, na wniosek wykonawcy, zmianę formy zabezpieczenia w sposób zachowujący ciągłość i wartość zabezpieczenia. W przypadku wniesienia zabezpieczenia w pieniądzu, zamawiający wskazuje oferentowi rachunek bankowy dla jego wniesienia.

Jeżeli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane lub usługi o cenie ofertowej powyżej 130 000 euro (cenie, czyli łącznie z podatkiem VAT) i jednocześnie wystąpią okres realizacji zamówienia jest dłuższy niż rok i zabezpieczenie wnoszone jest w pieniądzu, to za zgodą zamawiającego, w dniu zawarcia umowy, wykonawca wnosi w pieniądzu co najmniej 30% kwoty zabezpieczenia - gdy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane, lub co najmniej 10% kwoty zabezpieczenia - gdy przedmiotem zamówienia są usługi.

Pozostałą część zabezpieczenia zamawiający wpłaca z potrącenia z faktur za częściowo wykonane usługi lub roboty budowlane na rachunek bankowy w tym samym dniu, w którym dokonuje zapłaty faktury. Nie jest określona wysokość potrąceń, jednak wniesienie pełnej wysokości zabezpieczenia nie może nastąpić później niż w ciągu roku od dnia zawarcia umowy.

Zamawiający zwraca zabezpieczenie należytego wykonania umowy wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek wykonawcy w terminie:
1) 14 dni od dnia uznania należytego wykonania usługi,
2) 30 dni od dnia przekazania przez wykonawcę robót budowlanych i przyjęcia ich przez zamawiającego jako należycie wykonanych.

Na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady przedmiotu zamówienia pozostać może kwota ustalona przez strony w umowie, nie wyższa niż 30% wysokości ustalonego zabezpieczenia. Zwracana jest ona najpóźniej w 14 dniu po upływie terminu rękojmi.

Dokument potwierdzający wniesienie zabezpieczenia w innej formie niż pieniężna należy zwrócić wnoszącemu zabezpieczenie po upływie okresu, na jaki wniesione zostało zabezpieczenie, wyłącznie na jego żądanie, pozostawiając w dokumentacji jego kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem.

W przypadku zabezpieczenia należytego wykonania umowy wątpliwości budzą następujące zapisy ustawy i przedmiotowego rozporządzenia:
Po pierwsze - w ustawie o zamówieniach publicznych nie ma definicji "ceny oferty", do której odwołuje się art. 75 ust. 4 ustawy - Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie może przekraczać 10% ceny ofertowej - oraz § 3 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia - Wysokość zabezpieczenia, jakiego zamawiający żąda od wykonawcy zamówienia, ustala się w stosunku procentowym do ceny ofertowej. "Cena ofertowa" jest zwyczajowo utożsamiana jako wartość szacunkowa zamówienia z podatkiem od towarów i usług (VAT).
Zdarzają się jednak postępowania o zamówienie publiczne, gdzie określoną w specyfikacji "ceną ofertową" jest "jednostkowa cena ofertowa" i takie ceny jednostkowe porównuje się dla wyboru oferty najkorzystniejszej.
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego przy np. umowie o dzieło lub umowie o roboty budowlane występuje pojęcie "zapłaty umówionego wynagrodzenia".
Tym samym w postępowaniu, w którym porównuje się ceny ofertowe "jednostkowe" (np. ocieplanie lub tynkowanie elewacji, pokrycie dachu papą itp. w przeliczeniu na 1 m2 elewacji lub dachu) w celu wyboru oferty najkorzystniejszej powinniśmy określić liczbę jednostek i jednoznacznie podać w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że cena ofertowa wynika z przemnożenia ceny jednostkowej przez liczbę jednostek i jest to zapłata umówionego wynagrodzenia - czyli cena oferty.

Po drugie - obowiązująca obecnie ustawa o zamówieniach publicznych oraz przedmiotowe rozporządzenie nie określają jednoznacznie terminu wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w przypadku, kiedy cena ofertowa nie przekracza 130 000 euro, a okres realizacji zamówienia jest krótszy niż rok.
Jeżeli więc zamierzamy skorzystać z zabezpieczenia należytego wykonania umowy wnoszonego bez potrąceń z faktur za częściowo wykonane roboty, to powinniśmy określić w specyfikacji istotnych warunków zamówienia termin, w którym zabezpieczenie należy wnieść.

Po trzecie - brak zabezpieczenia należytego wykonania umowy może być, zgodnie z art. 27c ustawy, przyczyną wyboru następnej oferty bez jednoznacznego określenia, że jest to równoznaczne z odrzuceniem oferty pozbawionej zabezpieczenia.
Art. 27c. Jeżeli oferent, którego oferta została wybrana, przedstawił nieprawdziwe dane, uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający wybiera tę spośród pozostałych ofert, która uzyskała najwyższą liczbę punktów, chyba że złożono tylko dwie ważne oferty lub upłynął termin, o którym mowa w art. 40 ust. 1.

Najrozsądniej byłoby zapisać ten artykuł w sposób jednoznaczny np.: "[...] zamawiający odrzuca taką ofertę i wybiera tę spośród pozostałych ofert, która jest najkorzystniejsza [...]". Można to oczywiście nazwać akademickimi rozważaniami, jednak jednoznaczność zapisów ustawowych sprzyja ich stosowaniu.
--------------------
60 Dz. U. z roku 2002 nr 115, poz. 1002.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną