Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 29

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 29

Spis treści

Wadium

Jeżeli wartość zamówienia publicznego przekracza równowartość kwoty 30 000 euro, to oferent przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium (art. 41 ust. 1). Kwotę wadium określa zamawiający, jednak musi się ona mieścić w granicach od 0,5 do 3% wartości zamówienia.

Zamawiający ma prawo wystąpić do Prezesa UZP o wyrażenie zgody na odstąpienie od obowiązku wnoszenia wadium przez oferentów przystępujących do danego przetargu, gdy koszty zorganizowania przetargu nie są znaczne Dla zamówienia publicznego, którego wartość nie przekracza ustalonej kwoty (obecnie 30 000 euro) zamawiający może żądać wniesienia wadium.

Wadium może być wnoszone w pieniądzu, poręczeniach lub gwarancjach bankowych, gwarancjach ubezpieczeniowych, wekslach z poręczeniem wekslowym banku, a za zgodą zamawiającego również w czekach potwierdzonych.
W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu - na zamawiającym ciąży obowiązek przechowywania wadium na rachunku bankowym.

Wadium wymaga komentarza. Art. 41 ust. 1 ustawy określa, że wadium obowiązany jest wnieść jest ten dostawca lub wykonawca, który przystępuje do przetargu. Żądanie wniesienia wadium związane jest z kosztami postępowania.
Art. 41 ust. 2 mówi o możliwości złożenia przez zamawiającego wniosku do Prezesa UZP o wyrażenie zgody na odstąpienie od obowiązku wnoszenia wadium przez dostawców lub wykonawców przystępujących do danego przetargu, gdy koszty zorganizowania przetargu nie są znaczne.
Tak, więc słuszna wydaje się interpretacja zapisów ustawy, że obowiązek wniesienia wadium jest ustawowo ograniczony do trybów przetargowych.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną