Przetargi.pl
Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 19

Wydawnictwo SYGMA, Wrocław 2003 ISBN 83-917763-0-1 - Poradnik - zamówienia publiczne - strona nr 19

Spis treści

Konkurs

Organizacja konkursu na twórcze prace projektowe uregulowana jest ustawą o zamówieniach publicznych oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2002 roku w sprawie konkursu na twórcze prace projektowe48.
Ustawa reguluje w szczególności przesłanki stosowania konkursu (przedmiotem zamówienia są twórcze prace projektowe), wartość zamówienia, powyżej którego konkurs jest obowiązkowy (powyżej 25.000 euro), kto dokonuje oceny prac (komisja konkursowa), kto powołuje i odwołuje członków komisji konkursowej (kierownik jednostki) oraz na czym konkurs polega (kwalifikacja nadesłanych prac projektowych dokonana na podstawie ich oceny).

Ustawa określa ponadto, że po konkursie zamówienie publiczne może być udzielone wyłącznie w jednym z trybów nieprzetargowych tj. w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji - jeżeli został przeprowadzony konkurs na twórcze prace projektowe, w wyniku którego zakwalifikowano do postępowania co najmniej dwóch wykonawców (art. 64 pkt 2) lub w trybie zamówienia z wolnej ręki, jeśli został przeprowadzony konkurs i stosownie do jego postanowień zamówienie musi być udzielone wykonawcy, którego pracę oceniono jako najlepszą (art. 71 ust. 1 pkt 2).
Należy zauważyć, że art. 71 ust. 1a ustawy nakłada na Zamawiającego obowiązek zatwierdzenia trybu zamówienia z wolnej ręki, jeżeli wartość zamówienia przekracza wartość 30.000 euro (do wejścia w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 roku - 20 000 euro), a obowiązek poprzedzenia zamówienia konkursem występuje powyżej 25.000 euro.

Natomiast wydane na podstawie art. 13a ust. 6 rozporządzenie w sprawie konkursu na twórcze prace projektowe określa:

1. Obowiązki organizatora konkursu.
Zamawiający jest organizatorem konkursu i do jego obowiązków należy określenie przedmiotu konkursu, opracowanie warunków konkursu, ogłoszenie konkursu, zapewnienie anonimowości prac konkursowych, zatwierdzenie wyników albo unieważnienie konkursu, ogłoszenie wyników konkursu oraz zapewnienie zaopiniowania warunków konkursu przez osobę z uprawnieniami.

2. Warunki konkursu.
Warunki konkursu określają w szczególności (§ 4 ust. 1 rozporządzenia) pełną nazwę i adres organizatora, formę konkursu, szczegółowy opis przedmiotu konkursu, informację o kryteriach oceny prac, zakres rzeczowy i formę opracowania oraz sposób prezentacji pracy, maksymalny planowany koszt realizacji projektu, wymagania, jakie muszą spełniać uczestnicy konkursu, skład komisji konkursowej, rodzaj i wysokość nagród, jeśli organizator przewiduje ich przyznanie (z zastrzeżeniem, że organizator konkursu, jeżeli nie przewiduje przyznania nagród, może przewidzieć zwrot kosztów przygotowania prac konkursowych dla uczestników, których prace odpowiadają warunkom konkursu przy wysokości zwrotu kosztów w kwocie jednakowej dla wszystkich uprawnionych uczestników), miejsce i termin składania kart identyfikacyjnych, miejsce i termin składania prac przez uczestników zakwalifikowanych do dalszego udziału w konkursie, sposób podania do publicznej wiadomości rozstrzygnięcia konkursu, w tym informacje dotyczące wystawy prac, istotne dla zamawiającego postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści umowy o zamówienie publiczne, w tym:

a) postanowienia dotyczące przejścia autorskich praw majątkowych orazszczegółowe określenie pól eksploatacji zwycięskiej pracy konkursowej,
b) zasady wyceny prac będących przedmiotem zamówienia, oświadczenie zamawiającego o związaniu warunkami konkursu oraz informację, że konkurs odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu.
Ustawa oraz rozporządzenie nie przewidują możliwości kierowania przez dostawców pytań do zamawiającego oraz możliwości uzyskiwania wyjaśnień.
Następnie przy obowiązku określenia przez dostawców maksymalnego planowanego kosztu realizacji projektu brakuje określenia jakim rygorom podlega takie oświadczenie.


Kryteria oceny prac zależą od celu konkursu i w literaturze spotkać można następujące przykłady49:
- najkorzystniejsze rozwiązanie formy i wyrazu architektonicznego oraz relacji obiektu z otoczeniem,
- optymalne wykorzystanie terenu lub rejonu urbanistycznego,
- najlepszy program funkcjonalno-użytkowy lub technologiczny dla obiektu lub zespołu obiektów,
- najkorzystniejsze technologie wykonywania produkcji lub świadczenia usług,
- korzystne rozwiązania konstrukcyjno-budowlane przy satysfakcjonującym poziomie kosztów budowy i eksploatacji.

Określona w warunkach konkursu karta identyfikacyjna zawiera nazwę i adres uczestnika konkursu, oświadczenie uczestnika konkursu, że posiada wymagane uprawnienia oraz spełnia warunki, o których mowa art. 22 ust. 2 ustawy, zaświadczenie lub poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia o posiadaniu uprawnień wymaganych od uczestnika konkursu, oświadczenie uczestnika konkursu o związaniu warunkami konkursu, oświadczenie uczestnika konkursu, że przysługują mu autorskie prawa majątkowe w zakresie określonym w warunkach konkursu oraz podpisy osób uprawnionych do składania oświadczeń w imieniu uczestnika konkursu. Do karty dostawca dołącza dowolną sześciocyfrową liczbę rozpoznawczą swojej pracy umieszczoną w zamkniętym opakowaniu uniemożliwiającym zapoznanie się z jego zawartością przed dokonaniem identyfikacji prac. Opakowanie zawierające liczbę rozpoznawczą powinno być trwale połączone z kartą identyfikacyjną.
Prace konkursowe mogą złożyć wyłącznie dostawcy zakwalifikowani.

3. Zadania komisji konkursowej.
Komisja konkursowa ocenia spełnianie przez uczestników konkursu wymagań określonych w warunkach konkursu, ocenia prace konkursowe, zgodnie z kryteriami określonymi w warunkach konkursu, opracowuje opinie o pracach konkursowych wraz z uzasadnieniem, przygotowuje uzasadnienie rozstrzygnięcia konkursu oraz przyznaje nagrody, jeśli zostały one przewidziane przez organizatora w warunkach konkursu.

4. Wymagania w stosunku do członków komisji konkursowej.
Organizator konkursu powołuje członków komisji konkursowej spośród osób posiadających kwalifikacje umożliwiające ocenę zgłoszonych prac.
Co najmniej 1/3 członków komisji, w tym także przewodniczący, musi posiadać uprawnienia odpowiadające wymaganiom stawianym uczestnikom konkursu. Utrata uprawnień przez członka komisji w trakcie konkursu jest przyczyną do jego odwołania.

5. Zawartość ogłoszenia o konkursie.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać w szczególności:
- nazwę i adres zamawiającego,
- określenie przedmiotu konkursu,
- miejsce i termin udostępnienia warunków konkursu,
- miejsce i termin składania i otwarcia kart identyfikacyjnych,
- miejsce i termin składania prac przez uczestników zakwalifikowanych do dalszego udziału w konkursie,
- określenie wymagań, jakie muszą spełniać uczestnicy konkursu.
- określenie wysokości nagród, jeśli organizator przewiduje ich przyznanie oraz określenie zwrotu kosztów, jeśli organizator przewiduje ich zwrot.
Ogłoszenie o konkursie wywiesza się w siedzibie organizatora konkursu w miejscu publicznie dostępnym oraz publikuje w prasie. Przy określonej wartości zamówienia (obecnie powyżej 30 000 euro) ogłoszenie należy przekazać do publikacji w Biuletynie Zamówień Publicznych.

6. Tryb składania prac projektowych oraz ich ocenę.
Termin składania kart identyfikacyjnych nie może być krótszy niż 3 tygodnie od dnia ogłoszenia konkursu. Niezwłocznie po upływie terminu składania kart identyfikacyjnych komisja dokonuje ich otwarcia. Opakowanie zawierające liczbę rozpoznawczą pracy pozostaje zamknięte.
Do dalszego udziału w konkursie komisja kwalifikuje dostawców, którzy:
- nie podlegają wykluczeniu z postępowania o zamówienie publiczne na podstawie ustawy,
- posiadają uprawnienia wymagane od uczestników konkursu,
- nie są członkami komisji konkursowej, nie brali udziału w opracowywaniu warunków lub organizowaniu konkursu.
Zakwalifikowani uczestnicy składają prace konkursowe, wraz z informacjami o planowanych łącznych kosztach realizacji projektu. Komisja ocenia prace konkursowe na posiedzeniach zamkniętych, zgodnie z kryteriami określonymi w warunkach konkursu.

7. Rozstrzygnięcie konkursu.
Po wyborze pracy albo prac zwycięskich komisja dokonuje ich identyfikacji, przyporządkowując prace poszczególnym uczestnikom w oparciu o liczby rozpoznawcze załączone do karty identyfikacyjnej.
Konkurs należy unieważnić, jeżeli wpłynęły mniej niż dwie prace konkursowe spełniające wymagania określone w warunkach konkursu. Po unieważnieniu konkursu należy zwrócić uczestnikom ich prace.
--------------------------
48 Dz. U. z roku 2002 nr 188, poz. 1574
49 "Konkursy na twórcze prace projektowe" dr inż. Aleksander Krupa, Przegląd budowlany nr 7-8 (lipiec-sierpień) 2003

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną