Przetargi.pl
Podręcznik dotyczący ekologicznych zamówień publicznych - strona nr 10

Dokument roboczy pracowników komisji - Podręcznik dotyczący ekologicznych zamówień publicznych - strona nr 10

Spis treści

Istotność dokonania oceny faktycznych potrzeb

Na etapie przygotowawczym nie wolno zapomnieć o jednej kluczowej kwestii, którą należy rozpatrzyć nawet przed określeniem przedmiotu umowy. Należy dokonać oceny swoich faktycznych potrzeb.

Przykładowo, musimy rozpowszechnić pewne informacje wśród społeczności. Można wówczas zdecydować się na zakup ulotek z nadrukiem, plakatów, broszur oraz ogłoszeń w prasie. Jednakże, jeśli podejdziemy do sprawy raczej w kategoriach możliwych rozwiązań niż faktycznych potrzeb, wówczas można dokonać wyboru o wiele bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak rozpowszechnienie informacji w drodze elektronicznej, przy wykorzystaniu stron internetowych lub e-maili.

Zatem, aby osiągnąć zamierzony efekt, należy raczej opisać swoje potrzeby w sposób funkcjonalny, tak aby nie wykluczać innych dostępnych na rynku możliwości. Po dokonaniu odpowiedniej analizy potrzeb, można nawet dojść do wniosku, iż nie ma potrzeby zawierania umowy.

Mniejsze zamówienia w Pori
Zamówienia ekologiczne nie zawsze muszą oznaczać zakup bardziej ekologicznych produktów. Mogą one zwyczajnie oznaczać zakupienie mniejszej ilości produktów czy też usług. W Pori, fińskim mieście położonym nad Bałtykiem, stworzono wewnętrzny serwis ponownego wykorzystania przedmiotów, w oparciu o tablicę ogłoszeń zamieszczoną w sieci. Pracownicy, którzy już nie korzystali z jakiegoś rodzaju sprzętu biurowego mieli możliwość zaoferowania go innemu wydziałowi lub pracownikom, którzy właśnie go potrzebowali.

Poprzednia strona

Następna strona

Rozpocznij dyskusję na forum

Powrót na stronę główną